300.000 kroner til Kulturprinsen

Viborg Kommune har i en længere årrække udbetalt tilskud til formålet ”Musik for Børn og Unge i Viborg Kommune” til Kulturprinsen.
Tilskuddet har i en årrække været på uændrede 300.000 kroner, hvoraf Kulturprinsen har kunnet anvende op til 45.000 kroner til administration.
Kultur- og Fritidsudvalget beslutter at, tilskuddet fortsætter uændret i forhold til 2017.
”Musik for Børn og Unge i Viborg Kommune” sikrer, at der arrangeres en lang række koncertaktiviteter i skoler, daginstitutioner og i forbindelse med events, som eksempelvis Snapsting for Børn.
Arrangementerne tager videst muligt hensyn til geografisk spredning i kommunen, genremæssig alsidighed og samspil i forhold til ”åben skole” generelt.
Hovedleverandør af koncerter er kompetencecenteret ”Levende Musik i Skolen”. Kulturprinsen varetager planlægning af koncerter og koordinering med skoler og daginstitutioner.
Kommentarer