”Vi lever endnu – og det der ligner” – humoristiske skulpturer i Gudenåhuset
Bjerringbro Kunstforening og Gudenåhuset præsenterer i juni måned et større udvalg af Halds værker.
Flemming Hald bruger hænderne til at lave humoristiske og livsbekræftende beskrivelser af menneskets naturlige forfald. Han kalder overordnet sine skulpturer for ”Vi lever endnu – og det der ligner!”. Som han siger: ”Det er nemt, jeg kan bare kigge på mig selv. Kilden løber derfor aldrig tør, men fortsætter kontinuerligt.”
Flemming Hald, der også går under betegnelsen Haldkunst, arbejder med skulpturer, fordi han ikke kan lade være. Hans skulpturer er udført i stentøj, keramik eller bronze. Hans forudsætninger for skulptur-arbejdet er en uddannelse som tegner og et langt liv som Art Director på et større reklamebureau. Flemming Halds skulpturer er ofte gengivelser af fortrinsvis ældre mennesker, hovedsageligt nøgne gamle mænd, med alt hvad det indebærer af naturligt forfald, men set fra en humoristisk vinkel.
Alice Andersen, formand for Bjerringbro Kunstforening, glæder sig over den nye udstilling: ”Vi stiftede første gang bekendtskab med Flemming Hald på en udstilling i Bovbjerg Fyr og faldt med det samme for det humoristiske, men også tankevækkende udtryk, som er kendetegnende for alle Flemmings værker”, siger hun og fortsætter ”Vil du have én på opleveren, så kig ind i Gudenåhusets udstilling, du går med garanti derfra med smil på læben”.
Udstillingen kan ses til og med 29. juni i Bjerringbro Biblioteks åbningstid, som er mandag, tirsdag og onsdag 10-18, torsdag og fredag 10-17 samt lørdag 10-13.
Kommentarer