Debat og politik

Velfærdsdemokraterne og Danmarksdemokraterne i teknisk valgforbund

Mette Nielsen og Torsten Nielsen deltog begge ved de demonstrationer, der tidligere på året blev holdt ved Viborg rådhus mod de planlagte vedvarende energianlæg. Nu har de gjort modstanden til en fælles sag i valgkampen. Arkivfoto: Gitte Hagsholm.

Velfærdsdemokraterne (VD) og Danmarksdemokraterne (DD) har slået pjalterne sammen i et teknisk valgforbund til kommunalvalget i Viborg Kommune 18. november 2025. Ved at samle stemmerne under ét håber spidskandidaterne Mette Nielsen (VD) og Torsten Nielsen (DD) at styrke deres position i forbindelse med valget til november. Og så har de en fælles sag.

Af Gitte Hagsholm, redaktion@landsbyerne.dk

De to erfarne spidskandidater og mangeårige partisoldater sagde sidste år farvel til deres respektive partier.

Mette Nielsen forlod sammen med partikollegerne Birthe Harritz, Birgith Langballe og Marianne Aaris Andersen i juni 2024 Socialdemokratiet efter flere års interne stridigheder. Kort tid efter stiftede de listen Velfærdsdemokraterne og har siden fået yderligere to tidligere byrådskolleger, Rikke Cramer Christiansen og Katrine Ørnebjerg Larsen, med ombord.

Tidligere borgmester, Torsten Nielsen, meldte sig i november 2024 ud af Det Konservative Folkeparti, ligeledes på grund af intern uenighed, og meldte sig i stedet ind Danmarksdemokraterne.

Fælles sag

Selv om de to spidskandidater stadig repræsenterer hver sin ende af den politiske farveskala, så er der én sag, de er helt enige om: Kommunen skal ikke “plastres til med solceller og vindmøller”, og projektet Energipark Tjele skal lægges død. Og det går de til valg på.

Mange andre temaer er de enige om, at de kan være uenige om.

– Torsten og jeg har kendt hinanden i mange år. Vi ved, at ordentlighed og at holde, hvad man lover, er det afgørende, siger Mette Nielsen.

Torsten Nielsen supplerer:

– Vi er gode til at samarbejde, selvom vi også er forskellige partier, siger han og tilføjer:

– Formålet med valgforbundet er rent teknisk. Stemmerne for de to partier lægges sammen i optællingen, så muligheden for indflydelse øges.

I det nuværende byråd er Velfærdsdemokraterne repræsenteret med fire mandater, mens  Danmarksdemokraterne foreløbig kun er repræsenteret med Torsten Nielsens ene mandat. Med valgforbundet håber de at øge det samlede mandattal.

– Der er ikke tale om et politisk forbund eller fælles valgmanifest, er det for begge vigtigt for os at kommunikere klart, hvordan samarbejdet fungerer og hvilke dagsordener, der prioriteres fælles, siger Mette Nielsen.

– Samtidig skal det gøres klart for vælgerne, at hver liste fører egne mærkesager i det, der ser ud til at blive et tæt valg i Viborg, lyder det fra Torsten Nielsen.

De understreger samtidig, at de opretholder deres selvstændige profiler og kampagner og ser samarbejdet “som en fordel og et udtryk for gensidig respekt.”

Ingen af dem vil dog pege på, hvem de gerne ser som borgmester i Viborg. Heller ikke hinanden – eller sig selv. Og det er selv om de begge ved tidligere valg har kandideret til posten. Og Torsten Nielsen har tilmed båret kæderne, da han i 2014 overtog posten efter Søren Pape Poulsen.

 

Kommentarer