Sarah Terp kåret som Danmarks Unge Fototalent 2017

20-årige Sarah Terp fra Viborg vinder den landsdækkende konkurrence Danmarks Unge Fototalent 2017 med billedet ”Suffocating”.
Prisen blev overrakt i forbindelse med åbning af festivalen FOTODAGE VIBORG fredag klokken 15 på Hovedbiblioteket i Viborg.
Fanger opmærksomheden
”Suffocating” er et fotografi, som det er vanskeligt at tage øjnene fra. Det er teknisk veludført, beskåret helt rigtigt, har en dragende skønhed, og samtidig fortæller det en historie, hvis tolkning dog i høj grad afhænger af den, der kigger på det. Det skilte sig klart ud blandt de 130 andre konkurrencebidrag fra hele landet, som dommerne har skullet forholde sig til.
Se billedet i fuld størrelse nedenfor.
Om historien bag billedet fortæller Sarah Terp selv: ”Billedet blev til, da vi på Visuel HF nærmede os det afsluttende projekt. Vi havde frit valg på alle hylder, og jeg valgte selvfølgelig at arbejde med fotografiet. Som noget helt nyt havde jeg lagt mit fokus på iscenesat fotografi og valgt at arbejde med model. Jeg gik efter en mystisk og næsten melankolsk stemning, hvilket førte til idéen om at tage billederne i vand. Jeg gav mit foto titlen ”Suffocating”, da idéen er, at det kan fortolkes individuelt, afhængigt at beskueren”.
Fascination af fotografiet
Sarah Terp er 20 år og bliver student om ganske kort tid efter tre år på den helt særlige uddannelse Visuel HF, hvor der er fokus på visuel kommunikation, tegneteknisk håndværk og tværæstetisk produktion. Hun har interesseret sig for fotografiet siden hun var 14 år og fik sit første spejlreflekskamera: ”Jeg har altid været fascineret af, at man ved hjælp af fotografiet kan fange et øjeblik, og at det ikke nødvendigvis er et øjeblik af selve hverdagen eller af virkeligheden. Det kan ligeså vel være noget helt andet: Et univers, som man selv skaber”.
Præmien udvikler talentet
Præmien i konkurrencen Danmarks Unge Fototalent er en uges ophold på Medieskolerne, hvor Sarah Terp får mulighed for at udvikle sit talent og tilbudt en soloudstilling i forbindelse med FOTODAGE VIBORG 2018 – og så naturligvis et indrammet eksemplar af vinderbilledet.
Sarahs vinderbillede kan opleves i en udstilling på Hovedbiblioteket i Viborg 5.-28. maj sammen med 9 andre konkurrencebilleder, som dommerne har udvalgt. De vidner om den høje kvalitet i de indsendte billeder og den mangfoldighed, som konkurrencebidragene også repræsenterer.
Udstillingen er en del af FOTODAGE VIBORG’s samlede program, der omfatter henved 40 udstillinger og mere end 20 andre typer af arrangementer i form af blandt andet konkurrencer, workshops, fototure, Instawalks, rundvisninger og foredrag.
Her kan du læse hele programmet.
FOTODAGE VIBORG strækker sig over tre uger fra 5. til 28. maj.
Kommentarer