Hjælp Konditorbageren i Ørum med sprede (u)hygge til Halloween

Bageren i Ørum har besluttet at gøre noget ekstra ud af Halloween i år. Det skal børnene hjælpe med – og der følger en belønning med.
Af Gitte Hagsholm, redaktion@viborgnetavis.dk
ØRUM – Ingen Halloween uden græskar. Og dem bliver der mange af i Ørum, hvor bagermester Bachstein har købt 50 styk, som skal pynte uden for butikken i oktober måned.
Men da han har travlt med at bage, så får han brug for hjælp til at lave sjove og skræmmende hoveder af de mange græskar, så derfor inviterer han byens børn og voksne til at lave græskarhoveder, og der følger en belønning med.
Fra i morgen fredag den 10. oktober kan man hente et græskar ved butikken. Det udskårne græskar leveres tilbage senest søndag den 19. oktober – og man får tre trøfler for indsatsen.
Alle kunder kan herefter være med til at stemme om det flotteste græskar fra mandag den 20. til onsdag den 26. oktober. Afstemningen er anonym, så man ikke ved, hvem der har lavet, hvilket græskar.
Resten af måneden vil græskarene pynte foran butikken, og den 28. kåres en vinder af det flotteste græskar.
Vinderen, som offentliggøres offentliggøres fredag den 28. oktober, modtager 10 styk halloween-hindbærsnitter som præmie.
Græskarene udleveres efter først til mølle-princippet, så det er bare med at komme afsted til bageren i morgen.
Kommentarer